poznań kancelaria adwokacka adwokat piła

Nawet jeżeli zaczęliśmy swoją karierę jako adwokat, nie oznacza to, że na tym samym stanowisku musimy ją skończyć. Jeśli stwierdzimy, że chcemy czegoś więcej, że stać nas na więcej i chcemy to pokazać innym, to z pewnością powinniśmy się zastanowić, czy jednak nie powinniśmy zostać sędzią. Jak się okazuje, wystarczy tylko spełnić kilka warunków i nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyśmy mogli się starać o taki awans.

Jak to zrobić?

Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby z adwokata zostać sędzią? Przede wszystkim, zanim będzie to możliwe, będziemy musieli mieć za sobą przynajmniej 3 lata na stanowisku adwokata, tak abyśmy nabrali chociaż minimalnego doświadczenia i przekonali się, jak wygląda praca z tej strony sali rozpraw i na co trzeba się tutaj nastawiać.

Poza tym, potrzebować będziemy jeszcze obywatelstwa polskiego i pełni praw cywilnych oraz obywatelskich. Do tego, powinniśmy mieć nieskazitelny charakter i ukończone studia wyższe prawnicze, albo w naszym kraju, albo takie, które są u nas uznawane. Do tego musimy cieszyć się stanem zdrowia, który pozwoli nam na wykonywanie obowiązków sędziego, jak również mieć ukończone co najmniej 29 lat. Jeśli spełnimy te wszystkie wytyczne, to możemy zostać sędzią sądu rejonowego i zacząć karierę właśnie na tym stanowisku.

Co z sądem okręgowym?

Jeżeli zastanawiamy się jednak nad byciem sędzią sądu okręgowego, to musimy się liczyć z tym, że tam już będzie na nas spoczywała większa odpowiedzialność. To też oznacza, że będziemy musieli się wykazać większym przygotowaniem do zajęcia tego stanowiska. Dlatego też, poza wcześniej wymienionymi elementami, będziemy musieli wykazać, że na stanowisku adwokata pracowaliśmy przynajmniej 6 lat. Jeśli tak było, będziemy mogli się wówczas ubiegać o przeniesienie na stanowisko sędziego w sądzie okręgowym.

Wielka odpowiedzialność

Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że objęcie stanowiska sędziego, będzie się wiązało z ogromną odpowiedzialnością. Musimy się wykazać sporą wiedzą, ale także umiejętnością rozeznawania różnych spraw i dowodów, które zostaną nam przedstawione. Jest to niezwykle ważne, bo na tym stanowisku, jedna nasza decyzja może sprawić, że czyjeś życie legnie w gruzach. Dlatego, kiedy będziemy ją podejmowali, musimy mieć całkowitą pewność, że podejmujemy słuszną decyzję, że dobrze wszystko rozeznaliśmy i faktycznie nasze działania są sprawiedliwe.

Bardzo ważne jest to, abyśmy odpowiednio się przygotowali do pełnienia stanowiska sędziego. Jeśli czujemy, że jest to odpowiedni moment, że faktycznie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani i dodatkowo jeszcze spełniamy wszystkie wymogi formalne, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spróbowali. Jeśli uważamy, że jako adwokat nie możemy się tak do końca wykazać, że to dla nas za mało i lepiej sprawdzimy się w roli sędziego, to warto się odważyć i podjąć odpowiednie działania w tym kierunku. Wówczas może się okazać, że to faktycznie jest odpowiednie stanowisko dla nas i mimo większych obowiązków, i większej odpowiedzialności, świetnie sobie tutaj radzimy.

kancelaria prawna bolesławiec