Monitoring GPS jest bardzo popularnym narzędziem stosowanym w samochodach. Montuje się go zarówno w pojazdach należących do prywatnych użytkowników jak i w firmowych flotach samochodów. Jakie korzyści daje zamontowanie takiego systemu w samochodzie? GPS staje się przydatny przede wszystkim w przypadku kradzieży pojazdów.

Wówczas dzięki włączonej lokalizacji samochód można bardzo szybko namierzyć i wyznaczyć trasę jego przemieszczania się. Jednak to nie koniec korzyści jaki daje GPS. Taki monitoring ułatwia także właścicielowi codzienną eksploatację auta i pozwala mu na bardziej ekonomiczne korzystanie z samochodu.

Jest to możliwe m.in. dzięki temu, iż system GPS kontroluje zużycie paliwa przez pojazd.

Pokazuje także ile auto zużywa paliwa podczas jazdy dzięki czemu pozwala oszacować średnie zużycie. Ta funkcja ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pojazdów flotowych, którymi na co dzień podróżują pracownicy. Taki system monitoringu powinien skutecznie odstraszyć tych wszystkich kierowców, którzy służbowe auto chcą wykorzystywać do celów prywatnych.

Jeżeli chcemy w swoim samochodzie zamontować system GPS to trzeba liczyć się z poniesieniem kosztów związanych zarówno z samym zakupem sprzętu jak i z jego montażem. Do stałych kosztów trzeba doliczyć także koszty regularnej kontroli i prowadzenia zapisów z monitoringu pojazdu. Z tej ostatniej opcji korzystają zazwyczaj właściciele firm, którzy kierują także flotami pojazdów.

Pomaga im to w obniżaniu kosztów utrzymywania floty.