kurs sushi poznań https://zmysly.pl/dodatki-i-akcesoria

Jeżeli chcemy, żeby firma funkcjonowała w prawidłowy sposób, to musimy dołożyć starań, aby jak najlepiej funkcjonowały relacje na linii pracownik – pracownik, ale również pracownik – szef. To oznacza, że musi tutaj być wzajemny szacunek, chęć wsparcia, a jak najmniej powinno być sytuacji konfliktowych. Jeśli już do nich dochodzi, to trzeba zadbać, aby jak najszybciej były one wyjaśniane i żeby atmosfera jak najszybciej była oczyszczana.

Jednak czasami dochodzi do sytuacji, w której pracodawca próbuje przekraczać swoje kompetencje, w których próbuje wymusić na pracownikach coś, czego nie powinien. Wówczas może się okazać, że pojedynczy pracownik nie będzie w stanie się obronić przed niewłaściwym traktowaniem, ale jeśli staną za nim inni, to jest szansa na zmianę danej sytuacji. Dlatego dobrze jest, jeśli w firmie działają związki zawodowe.

Jak to może wyglądać?

Jeżeli chodzi o związki zawodowe, które mogą działać w firmie, to warto wiedzieć, że mogą je założyć sami pracownicy, po prostu zbierając się większą grupą, zgłaszając istnienie takiego związku, wybierając jego najważniejsze osoby, które będą tym wszystkim kierowały i będą pilnowały, aby taki związek działał dokładnie tak jak powinien. Co więcej, warto również podkreślić, że takie związki zawodowe mogą bronić pracownika, chociażby w takich sytuacjach, gdy dochodzi do niesłusznego zwolnienia. Mogą go reprezentować zarówno przed pracodawcą, jak i w sądzie, a świadomość, że stoi za nami większa grupa ludzi, którzy dostrzegli niewłaściwe traktowanie, z pewnością doda pewności siebie i sprawi, że człowiek będzie miał więcej siły, aby walczyć z niesprawiedliwością, która go dotknęła.

Jednak związki zawodowe mogą w firmie osiągnąć znacznie więcej, a to oznacza, że naprawdę trzeba się zastanowić czy ich nie założyć. Zwłaszcza jeśli uważamy, że pracownicy nie są u nas traktowani w taki sposób, w jaki być powinni.

Co jeszcze mogą osiągnąć związki zawodowe?

Zastanawiamy się nad tym, co jeszcze możemy osiągnąć, jeśli uruchomimy w naszej firmie związek zawodowy? Przede wszystkim to związek w imieniu wszystkich pracowników firmy, będzie mógł rozmawiać z pracodawcą na temat podniesienia pensji.

Jeśli odpowiednio się do tego przygotuje, jeśli będzie miał mocne argumenty, to może się okazać, że wywalczenie wyższego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników, okaże się znacznie łatwiejsze, niż początkowo sądzono. Dodatkowo jeszcze warto wiedzieć, że taki związek zawodowy może próbować negocjować premie roczne czy świąteczne, jak również może podsuwać różne pomysły mające usprawnić działanie firmy, albo wywalczyć zmianę godzin pracy, jeśli okaże się, że te obecne nie są najbardziej optymalne. Z pewnością jeśli w danej firmie jest związek zawodowy, a dochodzi w niej do konfliktu na linii pracownik – pracodawca, to taki związek łatwiej ten konflikt zakończy.

Co więcej, jeśli w jakikolwiek sposób pracownicy będą wykorzystywani, źle traktowani, albo po prostu słabo wynagradzani, to taki związek, dzięki swojej sile i liczebności, również będzie miał większe szanse na osiągnięcie zmiany tej sytuacji.

www.czarny-maciek.pl